„Cloud for Education” változatai közötti eltérés

Innen: KIFÜ Wiki
a (Kulcspár létrehozása/publikus kulcs feltöltése)
a (Hálózati típusok)
66. sor: 66. sor:
  
 
====Hálózati típusok====
 
====Hálózati típusok====
 +
Az általunk megépített rendszerben végül két fajta hálózat kapott helyet:
 +
* Az egyik típus, amit L2-Flat néven kereszteltünk el. Ennek lényege, hogy a létrehozott virtuális gépek egy előre meghatározott publikus IP tartományból DHCP segítségével felvesznek egy címet, majd a csomagok haladásának iránya közvetlenül a compute gépek felé történik, ezzel nem terhelve a network gépeket.
 +
* A másik hálózati típus, amely az L3-Tenant nevet kapta. Ez a hálózati típus nagyban különbözik az előző megoldástól, mivel ennél a típusnál a felhasználóknak lehetőségük van egy, vagy akár több privát hálózat, valamint egy vagy több ezekhez tartozó virtuális router létrehozására. A virtuális router-hez lehetőség van hozzárendelni IP címeket a privát, valamint egy publikus hálózatból is és ennek következtében a virtuális gépek forgalmában egy úgynevezett hálózati címfordítás történik. Ennek előnye az előző megoldással szemben, hogy kevésbé IP cím pazarló a publikus címek tekintetében, valamint a neutron funkciójának köszönhetően képes több network gép között tartalékolt lenni.
 +
 
=====External (L3) hálózat létrehozása=====
 
=====External (L3) hálózat létrehozása=====
 
=====Router létrehozása=====
 
=====Router létrehozása=====
74. sor: 78. sor:
  
 
=====FWaaS=====
 
=====FWaaS=====
 
  
 
====Virtuális gép indítása====
 
====Virtuális gép indítása====

A lap 2016. április 27., 11:24-kori változata

Cloud 4 Education

Ismertető

Igényelhető virtuális erőforrás-csomagok (flavor)

A virtuális gépek létrehozásakor több féle "hardvercsomagból" választhatunk, amelyek az alábbi képen tekinthetők meg.

Flavors

A táblázatban látható root lemezek mérete természetesen a virtuális gép létrehozásakor változtatható.

Felhasználói felület bemutatása

Dashboard áttekintés

Dashboard

Bejelentkezés után a felhasználóhoz tartozó kvóta kihasználtságai láthatjuk, ezen kvóták szabályozása admin felhasználóval tehető meg. A kihasználtságon felül lehetőség van arra, hogy a felhasználó lekérdezze egy adott periódus alatt használt vCPU, Disk és RAM mennyiségét, valamint ezek az információk letölthetők excel táblázat formájában is. A bal oldali menüstruktúra több részből tevődik össze, amelyből a két legfontosabb a „Compute” és a „Network” opció. A „Compute” menüpont alatt találhatók azok a funkciók, amelyek ahhoz szükségesek, hogy virtuális gépeket tudjunk igénybe venni és az ehhez tartozó adminisztratív teendőinket is itt tudjuk elvégezni. A „Network” menüpont alatt kezelhetjük a virtuális gépeinkhez szükséges hálózatokat. Itt hozhatunk létre virtuális routereket, hálózatokat, valamint itt állíthatunk be terheléselosztókat és definiálhatunk tűzfalszabályokat. A következőkben bemutatásra kerül, hogyan tud egy felhasználó néhány kattintás segítségével egy lemezképfájlt feltölteni, majd a képfájlból virtuális gépet létrehozni, valamint a rendelkezésre álló funkciókat igénybe venni.

Új image feltöltés

A virtuális gép létrehozásához szükség van lemezképfájlra, amelyet egy működő http url-ről könnyedén letölthetünk a „Compute” menüpont alatt található „Images” lehetőség használatával, vagy használhatjuk az előre feltöltött image-eket, amelyeket az admin jogosultságú felhasználók biztosítanak számunkra. Az „images” lehetőséget választva látható a rendelkezésre álló lemezképfájlok listája. A jobb felső sarokban a „Create Image” lehetőséget választva készíthetünk lemezképet. Az alábbi példa egy Ubuntu 14.04 verziójú lemezkép letöltését szemlélteti.

Image készítés

A fenti ábrán látható módon, néhány szükséges információt meg kell adni, ilyenek például:

  • Név
  • Lemezképfájl helye: A letölteni kívánt lemezképfájl internetes elérhetősége
  • Format: QCOW2 – QEMU Emulator
Mindenki számára elérhető Image-ek
Operációs Rendszer Bejelentkezési név Minimum diszk méret Minimum RAM
Ubuntu 14.04 Trusty ubuntu 8 GB 512 MB
CentOS 7 centos 8 GB 512 MB
Debian 8.3 debian 8 GB 512 MB
CoreOS core 10GB 512 MB

Természetesen a későbbiekben a lista bővülni fog a népszerű Operációs Rendszerek képfájljaival, köztük a Windows néhány verziójával is!

Kulcspár létrehozása/publikus kulcs feltöltése

A „Access & Security” fülre kattintva, hozzáadhatunk saját kulcspárokat, így a neutron szerverek által futtatott metadata szolgáltatás eljuttatja a publikus kulcsunkat a létrehozott virtuális gépre és a privát kulcsunkkal könnyedén tudunk autentikálni a létrehozott gépeken. Ehhez válasszuk a hozzáadás lehetőséget és adjuk meg a publikus kulcsunkat a következő ábrán látható módon.

EGYES CLOUD LEMEZKÉPFÁJLOK KIZÁRÓLAG KULCS HASZNÁLATÁVAL VEHETŐK IGÉNYBE!

Image készítés

Hálózati típusok

Az általunk megépített rendszerben végül két fajta hálózat kapott helyet:

  • Az egyik típus, amit L2-Flat néven kereszteltünk el. Ennek lényege, hogy a létrehozott virtuális gépek egy előre meghatározott publikus IP tartományból DHCP segítségével felvesznek egy címet, majd a csomagok haladásának iránya közvetlenül a compute gépek felé történik, ezzel nem terhelve a network gépeket.
  • A másik hálózati típus, amely az L3-Tenant nevet kapta. Ez a hálózati típus nagyban különbözik az előző megoldástól, mivel ennél a típusnál a felhasználóknak lehetőségük van egy, vagy akár több privát hálózat, valamint egy vagy több ezekhez tartozó virtuális router létrehozására. A virtuális router-hez lehetőség van hozzárendelni IP címeket a privát, valamint egy publikus hálózatból is és ennek következtében a virtuális gépek forgalmában egy úgynevezett hálózati címfordítás történik. Ennek előnye az előző megoldással szemben, hogy kevésbé IP cím pazarló a publikus címek tekintetében, valamint a neutron funkciójának köszönhetően képes több network gép között tartalékolt lenni.
External (L3) hálózat létrehozása
Router létrehozása
Interfész hozzáadása
Security group-ok
LBaaS
FWaaS

Virtuális gép indítása

Kulcspár és security group társítása
Hálózat kiválasztása
Floating IP hozzárendelése

Virtuális gépek kezelése

Snapshot létrehozása/indítás snapshotból

FAQ

Nem tudom, hogy mi az azonosító és jelszó a példányosított image-emhez.

Mert nem kötötted hozzá a publikus kulcsodat, amit előzőleg feltöltöttél az access & security key pairs fül alatt. Az SSH kulcsos azonosítással történik.